وبلاگ

10488-Classical-furniture-production-33

ما ملتی هستیم که روی فرش می نشینیم. میز و صندلی ، مانند امروز در فرهنگ باستان ما وجود نداشت، اما چوب از ابتدا در فرهنگ ما بود. ممکن است روی زمین بنشینیم ، اما انواع میز ها مانند میز نوشتن جلوی ما بوده. درها در جای خود قرار داشتند و ما آن ها را با خاتم کاری درست کردیم.

هنرهای تزئینی نجاری از جمله منبت، معرق و خاتم در ایران وجود داشت. سپس از این هنر ها در مبلمان استفاده می شد. همچنین از این هنر ها در ظروف آشپزخانه و غذاخوری استفاده می شود.
صنعت چوب بری، با هدف تولید محصولات مورد نیاز بشر با پیشرفت ها و جهش های علمی و فناوری بشر در دوره های مختلف تاریخ هماهنگ شده و شرایطی را ایجاد کرده است که ارزش تولید جهانی مبلمان چوبی بسیار افزایش پیدا کرده است.

واقعیت امروز این است که صنعت مبلمان و محصولات چوبی ، که تا اواسط قرن بیستم ، به عنوان یکی از اصناف تولیدی هر کشور ، محصولاتی را تولید می کرد که جمعیت مورد نیاز فقط مطابق با فرهنگ و نیازهای محلی این کشور استفاده کنند، اما به تدریج به یکی از مهم ترین صنایع اشتغال و ثروت تبدیل شد. صنعت تولید مبلمان به سرعت در حال رشد است و همچنین در حال تبدیل شدن به یک شاخه مهم تجارت بین الملل می باشد.

صنعت چوب و منبت کاری

صنعت مبلمان در ایران در دهه های گذشته

نگاهی به تاریخ کهن ایران نشان می دهد که صنعت مبلمان و چوب ریشه در تاریخ هزاران ساله این کشور دارد. گذری برصنعت چوب و مبلمان ایران در 50 سال گذشته نشان می دهد که این صنعت که به طور سنتی تا اواسط دهه 1940 انجام می شد ، تحت تأثیر جهش ها به تدریج شروع به توسعه کرد. علم و فناوری در چوب بری و تولید مبلمان در سراسر جهان آمیخته شد. و کمتر از یک دهه ظهور جدیدی در زمینه صنعت و اقتصاد ایران به وجود آمد.

با آغاز دهه 1970 رشد و توسعه اقتصاد ایران آغاز شد و پس از بازسازی زیرساخت های اقتصادی کشور طی این دهه ، شرایط رشد و توسعه مجدد صنعت ایران فراهم شد. چوب و مبلمان در ایران به تدریج دور هم جمع شدند. اکنون ، در آستانه تکمیل مجدد این رشد و توسعه ، در تلاش هستیم تا صنعت مبلمان ایران را به بلوغ برسانیم.

صنعت مبلمان و چوب یکی از صنایعی است که دارای طیف گسترده ای از طبقات و صنایع در کشور است و دارای امکانات واقعی و بالقوه بسیاری است ، دامنه آن از منابع طبیعی و جنگلداری و کارخانه های بزرگ شروع می شود از جمله تخته خرده چوب ، تخته فیبر و روکش و در نهایت در صنایع چوب و مبلمان خاتمه می یابد ، این طیف گسترده ای با نیاز روزافزون به محصولات آن ها اهمیت زیاد این صنعت را نشان می دهد.

مبلمان عمدتاً توسط واحد های صنفی و به میزان بسیار کمتری توسط واحد های صنعتی تولید می شود. مهم ترین تفاوت بین این دو بخش تولیدی تولید انبوه در واحد های صنعتی است و دیگری وجود ابعاد هنری در واحد های صنفی است. البته مشکلات و چالش های این دو بخش نیز وجود دارد.
علیرغم پتانسیل بزرگی که در زمینه صادرات مبلمان و محصولات چوبی وجود دارد ، در سال های اخیر به دلیل صادرات محصولات نامرغوب و عدم رعایت استاندارد های لازم در این زمینه ، بسیاری از بازارها مناسب از دسترس خارج شدند و در بعضی موارد منجر به از بین رفتن اعتماد مصرف کننده می شوند.

تاریخچه مصرف چوب

 

صنعت چوب

 

حدود پنج هزار سال پیش، استفاده از قایق ها و سورتمه های چوبی در شمال اروپا رایج بود. کاوش های باستان شناسی در امتداد دریاچه سوئیس و مکان های دیگری که قبلا در آب بوده اند، پایه های چوبی خانه های شناور مربوط به دوران پارینه سنگی، نوسنگی و عصر آهن را یافته اند که نشانگر قدمت استفاده از چوب در ساختمان ها و ابزارها است.

در ایران سابقه نوشته شده ای در مورد مصرف چوب وجود ندارد، اما طبق مطالعات محققان و کاوشگران ، بومیان ایران قبل از مهاجرت آریایی ها از حدود سال 4200 قبل از میلاد از وسایل ساخته شده از چوب استفاده می کردند. پس از گسترش اسلام ، صنایع و هنرهای نجاری در ایران تحت تأثیر رهنمود های مذهبی قرار گرفتند. بنابراین بسیاری از آثار هنری چوبی را می توان در مساجد و اماکن یافت. مانند درها ، منبرها ، کنده کاری ها و کاشی های سنگی مقدس پیدا شده است.

صنعت مبلمان قدیمی ترین قسمت صنعت چوب در جهان در نظر گرفته می شود زیرا انسان مدت هاست که از آن به عنوان نیمکت استفاده می کند. در ایران این صنعت قدمت زیادی ندارد زیرا در گذشته در بیشتر مناطق ایران رسم بر تولید فرش های زیبا و نفیس بود. حتی تا پایان دوره قاجار ، فقط در خانه چند نفر از افراد مشهور مبل های مبلمان ویژه ای به سبک دربار فرانسه وجود داشت که اغلب از خارج از کشور وارد می شدند، اما پس از این دوره ، با تغییر سبک زندگی مردم ، صنعت مبلمان رونق گرفت. و اکنون برخی از استادان ایرانی قادرند که شاهکار های هنری قابل مقایسه با محصولات خارجی تولید کنند ، صنعت مبلمان در واقع ترکیبی از هنر، علم و صنعت است. بنابراین با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات ، خلاقیت و هنر ، محصولی ساخته می شود که خانه ها و دفاتر را تزئین می کند.

وضعیت صنعت مبلمان ایران در سال های گذشته

تاریخچه مبلمان

براساس مرکز آمار ایران ، حدود 226 واحد تولیدی مبلمان صنعتی با اشتغال در حدود 10 هزار نفر در کشور وجود دارد.
پتانسیل بالای این تعداد واحد تولیدی برای جذب نیروی کار ، افزایش تولید و در نهایت توسعه صادرات می تواند محرک بسیار خوبی برای صنایع مرتبط مانند مبلمان باشد. توسعه تولید و صادرات مبلمان و محصولات چوبی می تواند موتور توسعه بخش بزرگی از صنایع کشور باشد.

بر اساس مطالعات و مقالات ارائه شده در دومین کنفرانس بین المللی جنگلداری و صنعت مبلمان ، ارزش افزوده محصولات چوبی 30٪ تخمین زده می شود و اگر صنعت مبلمان به آن اضافه شود ، ارزش افزوده این مجموعه از محصولات به حدود 70٪ خواهد رسید. که رقم قابل توجهی است و در صورت بهبود روند صادرات تأثیر بسزایی در افزایش تولید ناخالص داخلی و درآمد ارزی کشور خواهد داشت.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button